
-
Pretraga
-
NAJNOVIJE OBJAVE
-
Kategorije
- Bebe i djeca (27)
- istaknuto (28)
- Majčinstvo (38)
- Preporuke za čitanje (4)
- Trudnoća (8)
Počnimo od naslova – zbog čega bi to bila dobro čuvana tajna? Pokušat ću objasniti na slijedeći način. Nedavno sam na svom IG profilu (@mamologija_mame_psihologinje) pitala svoje pratiteljice koja im prva riječ padne na pamet kad zamisle trudnicu. Dobila sam slijedeće odgovore: predivna, sjaji, “pa to sam ja”, sjajna, umorna, sreća, život, sretnica, blagoslov.
Drugi dan sam ih pitala koja im prva riječ padne na pamet kad zamisle osobu koja pati od depresije. Dobila sam slijedeće odgovore: tišina, tuga, tužna, rane, tužna, izgubljena, težina u prostoriji s njom, bezvoljna, sama, neshvaćena, potrebita, bezvoljna, skršena, potištena, prazna.
Svi opisi iz prvog pitanja, izuzev “umorna” su jako pozitivni i aludiraju na zahvalnost radi novog života. Svi primjeri iz drugog pitanja su teški i tako dobro opisuju depresiju. Toliko dobro da sam se zapitala koliki je broj osoba to iskusio na svojoj koži.
Vjerujem da je sada lakše odgovoriti na pitanje zbog čega skrivati trudničku depresiju. Ako su očekivanja okoline da bi trudnica trebala sjajiti, biti sretna, osjećati se blagoslovljeno, kako onda priznati da se zapravo osjećate tužno, bezvoljno, samo, potišteno i prazno. Kako objasniti okolini koja od vas očekuje pozivitvne emocije da se vi osjećate sasvim drugačije, da se osjećate potrebito, izgubljeno, puna rana. Odgovor se također krije u opisu depresije – postoji težina u prostoriji s osobom koja pati od depresije i ne osjeća se samo ona bezvoljno, nego se i osobe oko nje osjećaju bespomoćno jer ne znaju kako pomoći osobi koju vole i do koje nam je stalo.
Vrlo slično se osjećaju i žene koje pate od postporođajne depresije. Nedavno smo i o tome raspravljale. Žene koje su to proživjele često su opisivale da su se osjećale neshvaćeno. Okolini nije bilo jasno zbog čega se tako osjećaju, pogotovo u situacijama gdje imaju uz sebe partnera koji ih voli, dom i naravno zdravu i sretnu bebu. Tu se javljaju često osjećaji krivnje i srama, te žene ne traže stručnu pomoći ili čak ni pomoć svojih bližnjih.