Terapija usmjerena na suosjećanje (CFT) je sustav psihoterapije koji je razvio Paul Gilbert koji integrira tehnike iz kognitivne bihevioralne terapije s konceptima iz evolucijske psihologije, socijalne psihologije, razvojne psihologije, budističke psihologije i neuroznanosti. Prema Gilbertu, “Ključan naglasak je na primjeni treninga suosjećajnog uma kako bi se pomoglo ljudima da razviju i rade s iskustvima unutarnje topline, sigurnosti i umirenja, putem suosjećanja i samosuosjećanja.”
Terapija usredotočena na suosjećanje posebno je prikladna za ljude koji imaju visoku razinu srama i samokritičnosti i koji imaju poteškoća u osjećaju topline prema sebi ili drugima i da budu ljubazni prema sebi ili drugima. CFT može pomoći takvim ljudima da nauče osjećati više sigurnosti i topline u svojim interakcijama s drugima i samima sobom.
U CFT-u se koriste brojne metode za razvoj suosjećanja kod klijenata.
Koriste se i primjenjuju sljedeće strategije:
● Razvijanje pozitivnog terapijskog odnosa koji olakšava proces suočavanja s vlastitim izazovima i razvoj vještina za njihovo rješavanje.
● Razvijanje suosjećajnog razumijevanja bez okrivljavanja
● Razvijanje sposobnosti doživljavanja i njegovanja suosjećajnih atributa
● Razvijanje osjećaja suosjećanja prema drugima, otvorenost za suosjećanje drugih i razvijanje samosuosjećanja
Prema evolucijskoj analizi, postoje tri vrste funkcionalnih sustava regulacije emocija: pogon, sigurnost i prijetnja. CFT se temelji na odnosu i interakcijama između ovih sustava. Čovjek se rađa sa svakim sustavom, ali naše okruženje implicira koristi li se i održava sustave koji nisu utemeljeni na preživljavanju.
Izvor: Wikipedija