
-
Pretraga
-
NAJNOVIJE OBJAVE
-
Kategorije
- Bebe i djeca (27)
- istaknuto (28)
- Majčinstvo (38)
- Preporuke za čitanje (4)
- Trudnoća (8)
Danas ima jako puno recepata i self-helpa kako poboljšati svoj život. Samo reci problem, svijet će ti ponuditi rješenje. Ako guglaš bilo što, neki oblik rješenja problema uskoro će ti se ponuditi na personaliziranim oglasima, na feedu društvenih mreža, itd.
Iskreno, ne mislim da je to u potpunosti loše. Npr. mene je “proganjala” jedna aplikacija za vježbanje i neprestano su mi se nudili oglasi za nju. Na kraju sam “popustila”, skinula aplikaciju i oduševila se. Uz pomoć te aplikacije napravila sam puno pozitivnih pomaka u svojoj rutini vježbanja, dobila ideje za neke recepte, slušala različite meditacije, svako jutro rješavam neki kviz koji me zabavlja…
Hrpa tzv. rješenja često su usmjerena na promjene ponašanja. Kao netko tko se bavi kognitivno bihevioralnom psihoterapijom, to pozdravljam. Promjenom obrazaca ponašanja, često dolazi do promjene u načinu kako se osjećamo i kako mislimo. Npr. počnete redovito vježbati, imate više energije, ponosniji ste na sebe, a misli nisu više toliko usmjerene na to “kad ću više početi vježbati” nego u smjeru “o, vidi, pa meni ovo ide, baš je zabavno”.
Međutim, ono što sam primijetila u svakodnevnom radu s klijentima, mnogima to nije dovoljno. Možda je dovoljno za neki jednostavniji problem, ali ako smo u konstantnom nemiru, u nekoj vrsti patnje ili se intenzivno mučimo s nekim, ponekad je potrebno više od promjene načina razmišljanja i onoga što radimo.
To znaju sve mame koje su naučile što i kako trebaju reći djeci, međutim, ponekad jednostavno kao da se preobraze u nešto drugo i nema te smirenosti i samokontrole ni na vidiku. Unutar sebe se loše osjećaju. Preplavljeno, izmoreno, kaotično. Dakle, ponekad nije dovoljno samo naučiti koji su to odgojni postupci ili fraze koje je potrebno govoriti, nego je potrebno raditi na onome unutar vas.
Drugim riječima, potrebno je raditi na tome da nađemo neku oazu unutar samih sebe i neki tračak mira unutar sebe. Mnogi tu malu oazu mira, sigurnosti unutar sebe nazivaju sigurno mjesto. Kao što nam je ponekad potreban zaklon od ovog nevremena i vjetra koji vani šiba, tako nam je ponekad potrebno mjesto unutar nas gdje ćemo se osjećati zaštićeno i toplo.
Razvijanje i poticanje takvog načina rada živčanog sustava osnova je Terapije usmjerene na suosjećanje. Također, ovo je osnova po kojoj je kreiran je grupni program “Jačanje ženskog mentalnog zdravlja”. Radom na stabilizaciji svog živčanog sustava uz razvoj psihološke fleksibilnosti, supervještine mentalnog zdravlja, razvijamo psihološku otpornost i sposobnost izlaženja na kraj sa svojim problemima. Dakle, nije cilj da vam neki stručnjak servira rješenje vašeg problema, nego da se dovoljno osnažite da sami rješavate svoje probleme.
Sljedeća, četvrta po redu, grupa “Jačanje ženskog mentalnog zdravlja” kreće s radom 1.5. Prijaviti se možete putem ovog obrasca, a prijave se zatvaraju kad se popune mjesta.