
-
Pretraga
-
NAJNOVIJE OBJAVE
-
Kategorije
- Bebe i djeca (27)
- istaknuto (28)
- Majčinstvo (38)
- Preporuke za čitanje (4)
- Trudnoća (8)
Briga o sebi je postala jedna od najviše spominjanih stvari u zadnje vrijeme kad se govori o mentalnom zdravlju. Kao da će neka vrsta brige o sebi magično izbrisati sve probleme koji postoje i/li da ćemo zahvaljujući brizi o sebi postati neka drugačija i bolje verzije samih sebe koje će se puno uspješnije i bolje nositi sa životnim brigama i problemima, postat ćemo ljepše, zadovoljnije, više ćemo “sjajiti”, biti boljeg zdravlja i sl.
Međutim, ne mogu se oteti dojmu da je puno te priče uzalud. Razlog zbog kojeg to vjerujem je sljedeći – kad pitam svoje klijentice kojima je nužno potrebna veća briga o sebi što su one napravile u zadnje vrijeme za sebe, sve redom zašute ili eventualno kažu “pa evo došla sam sada ovdje, to je otprilike to…”.
Svjesne smo, i moje klijentice i ja, da jedan ili dva razgovora sa psihologinjom ili psihoterapeutom neće riješiti godine zanemarivanja fizičkog i mentalnog zdravlja, kao i svih drugih aspekata.
No, krenimo redom. Koja sva područja brige o sebi postoje?
1. BRIGA O SVOM TIJELU
2. PSIHOLOŠKA BRIGA O SEBI
3. EMOCIONALNA BRIGA O SEBI
4. DUHOVNA BRIGA O SEBI
5. BRIGA O SEBI NA POSLU
Moj prijedlog vama je sljedeći:
Ovo sve pišem s jednim razlogom. Žene koje uvelike proklamiraju brigu o sebi vrlo često dolaze iz obitelji gdje su ih mazili, pazili, učili da prepoznaju i zadovolje svoje potrebe na vrijeme i sl. Često su imale majke koje su znale reći ne i ne može i znale zadovoljiti svoje potrebe. Njima je briga o sebi prirodna, kao voda i zrak koji dišu.
Međutim, veliki broj žena jednostavno ne zna kako ovo sve napraviti. Nije im prirodno. One su odrasle u okruženju koje im je govorilo na različite načine dobro poznatu poruku “šuti i trpi” i tako godinama, dok nisu ostale na rubu svojih snaga. Pokušale su zaista biti sve za sve druge – odlične majke, vrsne kuharice, predane supruge, vrijedne zaposlenice, itd, itd, a same sebi su na posljednjem mjestu, ako i tamo.
Dobra vijest je da se to može naučiti i ne moramo zauvijek živjeti na način da su baterije uvelike ispražnjene, a mi sluđene od života. Jedna od najvažnijih i prvih stavki programa Suosjećajnija i mentalno jača mama je upravo učenje ovoga – kako se brinuti o sebi i dati si dozvole za to, kako imati suosjećanje prema samoj sebi i konačno stati na kraj unutarnjem kritičaru.
Za one koji smatraju da je im je potrebna ovakva vrsta rada na sebi, jesenski ciklus programa počinje 19.9. i trajat će do 18.11. Mjesta su ograničena, a prijave se zatvaraju kad se popune sva mjesta na programu.
Napravi već danas mali korak za sebe, bilo da je to poziv prijateljici, šetnja u prirodi, molitva ili prijava na program Suosjećajnija i mentalno jača mama.